Yazar Zişan Altıntaş

Yazar Zişan Altıntaş

1)YAZIYA VERDİĞİNİZ HİZMETİN HİSSİYATINA EŞDEĞER OLAN HİSSİ NASIL TANIMLARDINIZ?

1) Yazmanın hissiyatına eşdeğer bir his duysaydım galiba yazmazdım. İnsanoğlu hep ulaşmaya çalıştığının peşindedir. Asla ulaştığı ve elinde olanların peşine düşmez. Yazmanın hissiyatını henüz hissedemedim. Hissetmeye çalıştığım için, bu hissi yakalayabilmek için yazıyorum. Yazıyor olmak, kaleme elim her dokunduğunda başka bir duyguya bürünmek oluyor benim için. Bu yüzden, her zaman aradığım bir şey bu hissiyat. Her satırda, her kelimede bambaşka duyguların sesini duyabilmek…

2)UMUT OKUYUCULARINA BİR KİTAP VE BİR ŞİİR TAVSİYE EDİN DESEK, İLK AKLINIZA GELEN KİTAP VE ŞİİRİ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

2)  Balzac ayrı bir dünyadır, ayrı bir devrim, ayrı bir devinimdir benim için. Balzac’ın da “Vadideki Zambak” eseri yine o arayıp da bulunamayanlar safındadır. Okurken: “Keşke Fransızca bilseydim. Dilin ve realizmin satırlarını solurdum.” dediğimi hatırlıyorum. Şiir için, “İsyan şiirleri bilirim sonra/ Kelimeler ki tank gibi geçer adamın yüreğinden/Harfler harp düzeni almıştır mısralarında…” soluğuna sahip mısralardan ötürü “Sana, Bana, Vatanıma, Ülkemin İnsanlarına Dair/ Adil Erdem Bayazıt” diyebilirim.

3)İÇİNİ UMUTLA DOLDURDUĞUNUZ KAVRAMLAR VAR MIDIR? BUNLAR NELERDİR?

3) Umut, Rahmetli Nuri Pakdil Üstad’ın bu fanzini “Umut” olarak görmesiyle başladı benim için. Gençliğimin içini umutla doldurmayı öğütlüyordu sanki bir ses bana. Tam da umutlarımı kaybetmeyi de göze almışken… En beklenmedik, insanı sukutuhayale uğratan anlardır umut, çünkü kulun kul olduğunu anladığı yerdir.

4)YAZMAK MI, OKUMAK MI?

4) İlham’a bağlıyım. Kaliteli yazma eylemi için kaliteli bir okuyuculuktur ilk şart. Okumayı harekete geçirecek bir güç hayal edebilirsek kendimize kandil belirlemiş oluruz. Şayet, yazarken aydınlatmak seçilen yolun adıysa da ben aydınlanmayı yani okumayı tercih ederim.

5)UMUTTAKİ FAVORİ YAZARINIZ KİMDİR?

5) Bu yolda öncelikle, bizim bir araya geliş vesilemiz olan kardeşlerim, Şeyma ve Büşra Limoncu’nun emeklerine de karşılık verebilmek için onları en beğendiğim yazarlar noktasında dorukta düşünüyorum. Büşra Hanım’ın, başlarken bu işe: “Birleştirmek için varız. Hepimiz farklıyız; ama birleşirsek bütün olabiliriz.” sözünün arkasını: “Che için Filistin; Filistin İçin Direniş” yazısıyla tamamladığı için; Şeyma Hanımın da, gayretin önemini çok güzel nitelediği: “Yaradan bize kaderimizi sunarken, bizi yardımsız bırakmamak için gayret kanadıyla göndermiş dünyaya.” dediği “Gayret” yazısıyla çok daha iyi anlıyoruz asıl önemli olanı.

6)UMUDA BÜYÜK KATKILARI OLAN SİZLERE UMUT NE KATTI?

6) Umut, amaçlarıma ulaşmada bana bir merdiven oldu âdeta. Yazdıkça o merdivenin basamaklarında adım adım ilerlediğimi fark ettim, okudukça ise ben de başkalarına merdiven olmayı... Sonra ise, iyi ki buradayım, diyebildim.  

 

2 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ