Yazar Esra Betül Öksüz

Yazar Esra Betül Öksüz

1)YAZIYA VERDİĞİNİZ HİZMETİN HİSSİYATINA EŞDEĞER OLAN HİSSİ NASIL TANIMLARDINIZ?

1) İnsanlığın öksüz bıraktığı çocukları kayda geçirmek ve dava edinmekle eş değerdir yazmak. Mürekkep akmalı, kağıtlar kalpten ve Hak’tan birer elçi olmalı. Diz çökmeli tabiat kelimelerin titrettiği arşa… Yazmak öyle mühim bir şey olmalı ki uzaklardan  gelip yakınlarda yeniden doğuş olmalı. İşte yazmak, işte beden ve ruhun dualist birlikteliği…

2)UMUT OKUYUCULARINA BİR KİTAP VE BİR ŞİİR TAVSİYE EDİN DESEK, İLK AKLINIZA GELEN KİTAP VE ŞİİRİ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

2) Tamamıyla bir seziş, ahenk ve ruha diriliş, Erdem Beyazıt: Aşk Risalesi... Bilim kurgu değil, gerçekler… Kitap olarak ise “Tanrıyı Kıyamete Zorlamak - Grace Hallsell.”

3)İÇİNİ UMUTLA DOLDURDUĞUNUZ KAVRAMLAR VAR MIDIR? BUNLAR NELERDİR?

3) Umutla dolmak için öncelikle kavramlara değil kavramaya ihtiyacımız vardır. Her gün bir rejenarasyon vuku bulmalı her dökülen parçamızda. Bu sürekli sürecin aydın kesiminden olmalıyız, eksikliklerimiz birer umut olmalı. Yıllar süren arayışlara gireceğiz. Her bulduğumuz, şevkimiz ve tenimizde yeni dokumuz olacak. Yeni tenler bürünmek, yüreklerimizi umutla doldurmaya yetmez mi?

4)YAZMAK MI, OKUMAK MI?

4) Ahali yakınlarınızda bir ilkokul çocuğu var mı? Okumak mı, yoksa yazmak mı? Hangisi daha önce öğretiliyor bir sorabilir misiniz? …ya da durun, hemen bakınmayınız etrafınıza, belki de yanlış bir soruyla başladık.

Eğer niyetin görmek ve ise açıl denizlere!

“اِقْرَأْبِاسْمِرَبِّكَالَّذ۪يخَلَقَۚ (Oku! Yaradan Rabbi’nin adıyla oku!)”

Emir en büyük yerden. Yelkenler fora!

İnsanoğlu yüzyıllardır ilmin ve bilimin peşinde. Mutlak tükenmeyen ve üredikçe üreyen bir süreç…

Okumak, bulunduğun yerden zaman zaman geçmişe seyahat, kimi zaman da farklı coğrafyalarda, yeni yurtlar edinmek, kimi zaman da öksüz ve yetim olmadığını hisseder gibi sevince gark olmak… Rüzgâr olup Doğu’dan Batı’ya esmeye and içmek... Gökyüzü olup gece ve gündüzü yeryüzüne vazife edinmek… Okumak okumak okumak, ardından  anlamak, tüketmeden öğütmek ve onu hamurumuza un eylemek. Ardından müsabakaya koşmak için yazmak yazmak ve yazmak…

5)UMUTTAKİ FAVORİ YAZARINIZ KİMDİR?

5) Bu ekipte yazan herkesin benim için çok önemli bir yeri var. Aslına bakacak olursak, herkes benim favorim; ama şunu da söylemeden geçmek istemiyorum: Baştan beri gözüme değen Şuara Gülten Yalmaç ve Emine Türkuçar kardeşlerime buradan üsluplarını çok sevdiğimi söylemek isterim.

6)UMUDA BÜYÜK KATKILARI OLAN SİZLERE UMUT NE KATTI?

6) Umut, geleceğe dair keskin bir niyet almamı sağladı.Umuttan sonra sakarlıkla kırdığım ve döktüğüm her yazı benim için dersten öteye, daha da uzak memleketlere yol oldu. Lisede çekinerek Edebiyat kitabımın köşesine okunaksız ve gizliden yazdığım her cümle, artık apaçık ve kararlı niyetimi göstermekte.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ