Ohrid, Ohri Gölü, St. Naum Manastırı

Ohrid, Ohri Gölü, St. Naum Manastırı

Ohrid’den ayrılmak öyle kolay olmadı. Yeni günün sabahında Ohri gölünde tekne gezintisi için gruptaki arkadaşlarımız heyecanla gitti. Biz onlara el sallayarak kalan diğer arkadaşlarımızla Ohrid’in huzurunu kendi içinde biraz daha yakın yaşamak istedik. Göl kenarında sessizliğin eşliğinde yürüyüş yaparken kuğuların dansını izledik. Hatta yetmedi kenarda yeşilliğin hakim olduğu çimlere bıraktık kendimizi ve o anda onca insan varken koca sessizliği fark ettim.Yaşlılar, spor yapanlar, gençler, bebek arabası ile anne, yürüyüş yapanlar onca kalabalık… Ses bırakmaz mı? Hayır, derin bir sükûnet içinde hareketli bir şehir… İzlemeye koyuldum yüzlerindeki ifadelere bakıp kendimce onlara dair yaşam hikâyelerini çıkarıyordum. Bizlerin yaşadığı kargaşa, karmaşa büyük ses kirliliğinden Ohrid’in sessizliği sizleri de şaşırtacaktır. Sabahın dingin ve huzuru eşliğinde arkadaşlarımızın gelmesi ile veda ediyoruz.

 St.Naum Manastırı için yeniden yola çıkıyoruz. Yaklaşık bir saat sürecek yolculuğumuz Ohri gölünün etrafında devam ediyor. Yüksek bir noktada durup iniyoruz. Görmemiz gereken orjinalliği bozulmamış eski balıkçı köyüne panoramik seyir ve fotoğraf çekimi ile bitiriyoruz.

Galicia Milli Parkına ulaşıyoruz. Muhteşem bir doğa içinde doğallığı bozulmamış. Parkın içinde Ohri gölü kaynağı ve St. Naum manastırı yer alıyor. Manastır 905 yılında St. Naum tarafından yapılmış. Mezarı da buradadır St. Naum’un… Manastır zemin üzerine yonca şeklinde yapılmış. Manastırın olduğu noktaya geldiğimizde bizleri karşılayan tavus kuşları oldu. …ve muhteşem bir yapının ardından tepe noktada bulunan manastırın ardında cennet gibi muhteşem bir manzara saklı. Manastırın bahçesinden baktığınızda uçsuz Ohri gölü yemyeşil dağların doyamayacağınız  güzelliğine şahit oluyorsunuz. Ben uzun uzun dalıp gittim eşsiz güzelliğin karşısında. Kadraja şaşkın yakalanacak kadar… Çoğumuzun bildiği o muhteşem film “Before The Rain (Yağmurdan önce)” St.Naum Manastırında çekilmiş.

 Anadolu Bektaşi erenlerinden Sarı Saltuk Bektaşiliği İslamiyeti yaymış. Müslüman halk Sarı Saltuk Türbesi olarak ziyaret eder.

 Ohri Gölü içerisinde sandalla gezinti yapabiliyorsunuz. Balık tutmak, yüzmek, motor kullanmak doğallığı bozmamak için yasak. Böylece o berraklığın, yeşilin, sessizliğin içinde dingin mis kokan huzur verici bir sandal gezisi iyi geliyor. Bu arada dengeyi bozmamak için ani hareketler yapamıyoruz sessizce fotoğraf çekimleri dışında… Sandalcı arada Türkçe konuşarak bize bilgi veriyor. Suya elimi soktuğumda buz gibi idi. İlginç olan ise yaz-kış suyun 10 derece oluşu ve suyun kendi kendini temizliyor olması… Hafifçe eğilerek avuçlarıma gölün suyundan alıp içme huzurunu yaşıyorum. Bir de ben gibi titiz biri yapıyor bunu…

 Kaynağın derin sessizliği ile hemen bir kaç adım karşısına geçip şarıl şarıl çağlayıp Ohri gölüne kavuşması…

 Büyüleyici bir güzellik içinden huzurla ayrılıyoruz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ