Mescid-i Aksa'ya

Mescid-i Aksa'ya

Allah'ın selâmı Selamların en güzelidir diye seni onun selamı ile selamlamak isterdim ya kutlu mescit,

Sanki seni onun selamı ile selamlayacak güçte hissetmedim kendimi. 

Selamın en güzelini, seni esaretinden kurtaracak kadar cesur olamayan yüreğimden geçirmeye layık değilim şimdi.

Ben kıbleye her döndüğümde biliyorum, kıblemin güzergâhındasın sen de; ama uyutulmuş ruhum bunu hissedemeyecek kadar aciz. Yalnız kıbleye her döndüğümde değil, gördüğüm her yetimde, her öksüzde, her zeytin dalında senin hasretinle dolmalı gönlüme hüzün. Ben sadece bu acıyı hissetmeyi dileyebiliyorum.

Sen ilk kıblesin diye acı içindesin; ama biz bunu nasıl görmüyoruz? Ya bahçende koşturan çocuklar, şefkatini umarken içine postalları ile giren zihniyetin kuşandığı silahlarla darp edilince, gözlerimizden akan her yaş, sana neden getiremiyor yağmuru? Peygamber senden yükselirken kutlu makama hangi Yusuf zindanlardan kurtulmadı ki? Zulmün yasak olduğu dine ilk direk sana yönelerek dikilmedi mi putların yerine? Yok saymak mümkün değilken seni ey Aksa, söyle neden zalime sessizsin, sessiziz? Kulluk davasında hep aynı türküyü dillendiriyor bugün insanlar. Bütün insanlar sana türkü söyleyince ben sana marşlar besteliyorum, doğunun rüzgârından; batının güneşinden sesim daha yüksek çıksın diye. Sadece marş söylersem ancak sesim duyulur, biliyorum. Bu yüzden mahcubum; ama ben yine biliyorum bir gün kesişecek yollarımız avlunda ve umuyorum o gün Müslüman yürekler abdest alıyor olacak o avluda. Sadece huzur dalgalandıracak ağaçları ve sen Aksa, kuşların kanatlarına dokunacaksın.

 Esaretinin son günlerinde olduğunu düşlediğim kalbimden yazdım bu satırları. Sabrın bol olsun kutlu mescit. Kuşluk vaktini yaşayacağımız güzel günler için.

Seni, emanetin en yumuşak sahibine emanet etmeye yüzüm olmasa da, emanet edecek başka kimsemiz olmaması sebebiyle Kahhar olan Allah'a emanet ediyorum. Benim umudum hâlâ var, senin de umudun olsun.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ