Genel Yayın Yönetmeni Büşra Limoncu

Genel Yayın Yönetmeni Büşra Limoncu

1)YAZIYA VERDİĞİNİZ HİZMETİN HİSSİYATINA EŞDEĞER OLAN HİSSİ NASIL TANIMLARDINIZ?

1) Yazmak bir dua, bir teselli, bir içe dönüş... Bir söz vardır: "İğneyi başkasına; çuvaldızı kendine batır." diye, yazarken hep kendimi sorguya çekiyorum. Yazdıklarımdaki sitemim, öfkem, üzüntüm, sevincim, andığım her türlü değerde önce kendime: "Bunların hepsi senin için birer eleştiri..." diyorum. Bu his, benim için yalnız kalmanın hissi... Yağmurlu bir bahar gecesi, uzun soluklu bir yürüyüşte, çiçek koklarken ve çekirge sesi dinlerken, ayın gölgesinde, "Neyim ben?" sorusunu gözyaşlarımla bir kılmanın hissini yaşadığım bir iç çekiş.

2)UMUT OKUYUCULARINA BİR KİTAP VE BİR ŞİİR TAVSİYE EDİN DESEK, İLK AKLINIZA GELEN KİTAP VE ŞİİRİ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

2) Cahit Zarifoğlu'ndan, “Sultan” şiirini ilk okuduğumda acziyeti hissetmekte insanın çok aciz olduğunu fark etmiştim. Bir şair kadar güçlü olamadığımı fark etmiştim ilk kez: "Sana zorsa bırak yanayım.” dizesinin taşındığı mısralarımın olmayışında.

3)İÇİNİ UMUTLA DOLDURDUĞUNUZ KAVRAMLAR VAR MIDIR? BUNLAR NELERDİR?

Kitap için de hem bana hediye edilen ilk kitap olması hasebiyle; hem de okuduğum ilk klasik olması sebebiyle, Victor Hugo'nun, “Sefiller” romanı geliyor aklıma. Bunların her ikisini de Umut okuyucularına önermekten ziyade fikri birer armağan olarak sunuyorum. Kabul edilirse kıvanç duyarım.

3) Hangi kavram vardır ki içi umutla dolmasın? Umut benim her anımı kaplıyor. İçim umut benim, çünkü biliyorum, umudun sahibi var. Öyle umut doluyorum ki hep umutsuzluklarımın içini de umutla dolduruyorum. Umut sahip olduğumuz tek hazine değil midir? Öyle ise umudumuz olsun...

4)YAZMAK MI, OKUMAK MI?

4) Bir kul olarak okumak, bir okuyucu olarak da yazmak... Okuduğumuz her şey -kitaplar, gökyüzü, hayat, hatalar, deniz, insanlar, türküler, ağıtlar, kulak verilenler, gözle görülenler, işitilemeyenler ve görülemeyenler- yapılmadığında birer sözden ibarettirler. Okuduğumuz, daha da hakikisi, okuyabildiğimiz her şeyi yazarak ifade ettiğimizde ya da fiile döktüğümüzde okur statüsü kazanırız. Kul oluruz. “Söz uçar, yazı kalır.” sözün yazılmasına söylenmiştir.

5)UMUTTAKİ FAVORİ YAZARINIZ KİMDİR?

5) Umudu olan ve umudun bir parçası olan kıymetli yazar arkadaşlarımın hepsini yürekten kutluyorum. İyi ki varlar. Varlıklarıyla umuda vesile olduklarına inancım hep çok yüksek. Her birinin kaleme aldığı yazılara bakarak değerlendirme yapmaya çalıştığımda, bu oldukça zor, her birini diğerlerinden kıymetli yapacak ve onların adlarını anabileceğim satırları var. Madem iş bir isim söylemeye geldi, o zaman kendisine: “Mecnun olmanın da yükünü yüklenmiş Leyla…” nazarıyla baktığım, satırlarındaki soyutluklarından etkilendiğim Esra Betül Öksüz'ü söylemekte tereddüt etmiyorum.

6)UMUDA BÜYÜK KATKILARI OLAN SİZLERE UMUT NE KATTI?

6) “La ilahe illallah!” diyebilmenin özgürlüğünde, Umut bana boyutsal bir nitelik kazandırdı. Kalben iman ettiğimi, dil ile ikrar ettiğimi, kalem ile de ikrar etmeyi öğretti. Her şeyi bir kenara bırakınca da beni yaşadığıma ikna etti ve ben Umut ile yaşadığıma daha büyük bir kuvvetle iman ettim.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ