Bize Müjdedir Ramazan

Bize Müjdedir Ramazan

Ne kutlu bir yolculuktur Müslümanlara Ramazan.

Ne kutlu yoldaştır oruç, bu kutlu yolculukta. Bir armağandır bize arınmamıza vesile olan. Efendimizin buyurduğu gibi: Sıhhattir; maddi ve manevi, kalkandır; öfke, kavga anında bizi koruyan.

İşte bu kutlu yolculuğun rahmettir başı. Merhamet sunulur biz kullara. Sonra ise O’ndan inen merhamet, yine O’nun katıyla bize geçer. İşte o zaman bulur benliğini merhamet diliyle insan. O vakit anlamıştır Rahmanî bir duygu olduğunu merhametin.

Ortası mağfirettir. Bağışlanmadır. Tevbeleri ‘çok bağışlayan’ diye ikram eder Kur’an-ı Kerim mübalağa sanatıyla O’nun mağfiretini. Bir geri dönüşü olduğunu hatalarımızın, hatırlatır bize. Ardından  kötülüklerden vazgeçebilmenin mutluluğu sarar bedenimizi.

Sonu ise cehennem ateşinden kurtuluştur buyruluyor Hadis-i Şerif’te son olarak. Rahmet ve merhametin yağdığı bu ayda ruhlarımız arınır tüm kötülüklerden. Günahlardan vazgeçiş, iyilik ve güzelliklere  yöneliş başlar bu ayda. Kulluğumuza tefekkür ve daha nice başlangıçlar…

Arınan ruhlarımız ise bu müjdeye layık olmayı umar; “Cehennem ateşinden kurtuluş!” müjdesine.

Velhasıl merhamet, mağfiret ve cehennemden kurtuluşun müjdelendiği bu ay, bütün ayların Efendisidir.  Bütün ayların içinde bize müjdedir Ramazan…

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ