Hüzün ve Tesadüf-Mustafa Kutlu

Hüzün ve Tesadüf-Mustafa Kutlu

“Bir şey yap güzel olsun… Huzura vesile olsun, rikkate yol açsın, şevk versin, hakikate işaret etsin.”

Bir şey yapmak için Umut adında bir gemiye bindik. Yelkenleri huzura doğru astık. Huzuru bir mehtapta, bir yakamozda, bir okyanusta arayarak getirelim, istedik. Güzel oldu mu bilmiyoruz; ama incelik, naziklik yolunu tuttuk yol olarak. Bizi şevklendirdi, şevklendikçe daha hakiki bir yol edindik.

“Bir şey yap doğru olsun. İnsanları yalanın ve yanlışın bataklığına düşmekten korusun. Rüzgâra ve akıntıya kapılmasın; kırılsın lakin eğilip bükülmesin.”

Bir şey yaptık, yaptığımızla doğruluğu savunduk. Bataklığı görmesin, onun kokusunu almasın diledik. Doğruluk üzerinde sağlam kalsın istedik. Kırılsın; ama hiçbir merciye, hiçbir zulme boyun eğmesin diye onurla yoğurduk hamurunu.

“Bir şey yap iyi olsun. Hizmetten, hürmetten, merhametten müteşekkil olsun. Kalpleri yumuşatsın, garibin, yolcunun, zayıfın derdine derman olsun.”

Bir şey yaptık saf ve temiz kalsın duasında bulunduk. Hizmet etsin kalplerimize istedik ve merhametlilerin en merhametlisinin merhametine sığındık. Kalbî duygularla, kalplerimize dokunsun diye yaptık. Garibi, yolcuyu, zayıfı düşündük, gönle sığacak değerler yükledik.

“Bir şey yap adil olsun. Haktan hukuktan ayrılmasın. Zalime haddini bildirsin, mazlumun payını versin.”

Bir şey yaptık, adaleti simgelesin istedik. Büyük haykırışlarla “Hak” desin ve dediğinden hiç dönmesin hayalini kurduk. Mazlumu yanımıza, zalimi karşımıza alabilelim diye kendimize öğüt verdik.

 “Bir şey yap barış olsun. İnsanlar kin ve nefretten uzaklaşın. Bombalar patlamasın, çocuklar ölmesin.”

…ve biz bir şey yaptık, barış olsun istedik. İnsanları şefkatle kucaklayıp vicdana çağırsın diye davette bulunduk. Bombaların patlamadığı ve çocukların canının yanmadığı bir dünya umut ederek umutça bir dünyanın inşası için tırnakla kuyu kazmaya yeltendik.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ