Başlı Başına Kuvvetli Bir Eylemdir Okumak-Dem Bu Demdir (Mustafa Kutlu)

Başlı Başına Kuvvetli Bir Eylemdir Okumak-Dem Bu Demdir (Mustafa Kutlu)

Ramazan ile dirilmeyi ümit ediyoruz şimdilerde. Ruhlarımızı diriltmeye niyetliyiz her birimiz.
“Orucun açtığı pencereden içimize, içimizin labirentlerine doğru bakabiliyoruz. O bize bu dinginliği, bu muhasebe imkânını, bu tefekkürü, belki de bu küçük kıyameti yaşatıyor.” diyor Mustafa Kutlu Dem Bu Demdir eserinde.  Orucun bize bir pencere açtığını tasvir ediyor üstad. Bakmayı, tefekkür etmeyi bilene pek tabii. İçimizin labirentleri nedir ki sahi yazarın kastettiği? İçimiz, ruhumuz olmalı, onunla şekillenen yüreğimiz belki de. Neler neler gizlidir kim bilir her birimizde… İşte şimdi olsun mu vakit, onları çıkarmaya aydınlığa?
Mevcut bulunduğumuz mübarek ay dolayısıyla oruç ve tefekkürden bahsettik hallice fakat eserin içine daldıkça çıkası gelmiyor insanın doğrusu. Dem Bu Demdir derken yazarın, akıp giden zamanın, insanları birtakım kültürlerinden uzaklaştırmasından muzdarip ne yazık ki. Robotlaşmaktan, yarış yapmaktan, bir yerlere yetişme hızlarından oldukça şikâyetçi. Mesela, “İnsanlar sabahları birbirlerini selamlamadan önce, döviz büfeleri üzerindeki elektronik aygıtlarla verilen kırmızı renkli rakamlara bakmaya başladılar.” diyerek insanları tarif etmesi, belki şu son zamanlarda bizim, aslında bilip kendimize ifade edemediğimiz kısır bir döngüyü işaret etmesi de mümkündür. Duygularımızın, hissiyatımızın kayboluşu gerçeğini kanıtlıyor bir bir yazar.  
Doğayı seyredemeyişimize sitemli yine üstad. Bir türlü özümüzü kaybedişimizi kabullenemiyor nitekim. “Rüzgarın, yağmurun, toprağın ve bitkinin ritmi arasına makine başını sokmuş olsa bile; güneş ile ay yerinde duruyor.” diyor. Bir şeyleri kendi elimizle değiştirmeye çalışsak da asıl dengenin hiçbir zaman bozulmayacak bir takdirde olmasını, düşündürüyor okurlarına. 
Yağmuru dinleyen, baharı yaşayan insanlar arıyor etrafında. …Eser boyunca benliğimizi sorgulamaya, “Acaba, yağmuru en son ne zaman dinlemiştim?” in cevabına itiyor bizi bir kuvvet. …ve ekliyor yazar sitemli bir cümle daha:  “...bülbül şiirlerde, turnalar türkülerde kaldı!”  düşünmeye teşvikle devam ediyor sanki her cümlesinde, her noktasında ve virgülünde sonsuza dek eser.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ