Başlı Başına Kuvvetli Bir Eylemdir Okumak (Bir Değirmendir Bu Dünya-Cahit Zarifoğlu)

Başlı Başına Kuvvetli Bir Eylemdir Okumak (Bir Değirmendir Bu Dünya-Cahit Zarifoğlu)

Her zaman diyoruz ya hani, okumaya insan kendinden başlamalı diye. Elimizde istediğimiz kadar yüzlerce eser olsun, ne işe yarar ki kendimizi oku(ya)madıktan sonra.

Kendimizi okumaya çalışalım, her şeyden önce; ‘Kimim?’ sorusuna bir yanıt bulalım derim ben. Kim olduğunuzu düşünüp belki de sayfalarca not çıkarmamız gerekecektir. Zira ardından, neredeyim, nasılımların cevabı gelecektir zaten. Sonrasında eserlere geçebiliriz işte.

Biz umutla oku dediğimiz zaman günlerce düşünüyoruz; 'hangi eser ilham kaynağı olur okumayı yaşatmaya' diye. Bu defa, Bir Değirmendir Bu Dünya'yı haykırmanın tam zamanı olmalı. Bir Cahit Zarifoğlu olabilmeyi denemek, okurken kim bilir neler katacaktır kimliğimize? Bir sorgu, bir sual ve öz eleştiri sunacaktır eminim ki benliğimize.

Zarifoğlu zarif kimliğiyle şöyle tanımlanıyor: "O herkesin entel takıldığı bir zamanda çevresindeki meraklı insanlara, dostlarına, okuyucularına ilmihal okumayı tavsiye ediyordu. Namazların Tadil-i Erkan üzerine kılınmasını, gece namazlarına kalkılmasını, hanımlara iyi davranılıp, çocukları adam yerine koyarak karşımıza almamızı ve yollarda zikirle yürümemizi telkin ediyordu." diyor Hüseyin Durukan eserin girişinde.

Hakkı zarifçe temsil eden bir şair bizim için Zarifoğlu. Bütün kitap boyunca tüm yazılarında 'Gerçekten Dünya bir değirmen' diyebilmeyi gösteriyor aslında müthiş bir ahenkle. Bizleri uyanmaya çağırıyor. Dünyanın gelip zaten geçeceğini söylerken daima müslüman şuuruyla hareket etmemizi istiyor. Hayatımız boyunca hayır ve şerri ayırmak mükellefiyetini omuzlarımıza yüklüyor ve kitapla böyle vedalaşıyoruz. Sonra mı? Sonrası elbette bizim iç hesaplaşmamıza kalıyor!

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ